Hakkımızda


Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi; yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için 2018 yılında bir araya gelmiş mimarlardan oluşan mesleki bir topluluktur.

Özel sektörde ve kamuda ücretli çalışan, ofissiz, serbest çalışan, freelancer, akademisyen, işsiz, KHK’lı…  Mesleğine sahip çıkmak isteyen mimarlar olarak bir araya geldik, düzenli toplanıyor, üretiyor, paylaşıyoruz. Meslektaş dayanışmasını arttırarak daha güçlü kalabilmeyi; meslek alanımızı bu çerçevede düzenleyebilmeyi amaçlıyoruz. Kayıtsız çalışmanın arttığı, mezun sayısının artması ile güvencesiz çalışmanın daha yoğun hissedildiği, sermayeye hizmet eden üretim süreci içerisindeki en son halka olan ve sistemin dayattığı tüm olumsuzlukları en yoğun hissedenleriz.


Meslektaş dayanışması ile birlikte yaşanabilir kentler mücadelesinde de çok daha geri mevzilere çekildiği bu süreçten tedirginlik duyanlarız. Mesleki etik tartışmasını emek süreçlerine taşımak isteyenleriz. Özellikle zorlu piyasa şartlarında çalışan, yalnız olduğunu düşünen, yeni mezun meslektaşlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz.