Işılgül Çakmak Serbest Bırakılsın!

Türkiye’de yaşanan yargı adaletsizliklerinin son örneklerinden birisi de meslektaşımız Işılgül Çakmak’ı hedef aldı. Işıl, 17 Aralık gecesi ailesi ile birlikte yaşadığı evde özel harekât timlerince basılarak gözaltına alınmıştı. Ek gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı mahkemeden ise meslektaşımızın tutuklu yargılanması kararı çıktı.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız, somut delile dayanmayan, hiçbir dayanağı olmayan, yasalarca suç olarak tanımlanan edimler içermeyen ifadeler üzerinden çıkan tutuklama kararlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Avukatından aldığımız bilgiye göre Işıl, bir yalancı tanığın ortaya koyduğu, somut delillere dayanmayan ifadeler yüzünden şu anda cezaevinde.

Bilinçli yürütülen kriminalize etme çabalarının ötesinde Işıl’ı tanımlayabileceğimiz birçok sıfat vardır.

Işıl, TMMOB üyesi, başarılı bir iç mimardır.

Işıl, kent üzerine düşünen, okuyan, yazan, üreten, eleştiren, yüksek lisans tezini bu çerçevede hazırlayan bir kent savunucusudur.

Işıl, MDTH’nin bileşenidir. “Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş” dayanışmamızın, ilk günlerinden beri emek veren bir parçasıdır.

Işıl, çalışma yaşamında karşılaşılan hak gasplarına, yalnızlaştırılmaya, rekabete karşı omuz omuza durmayı ve dayanışmayı örgütleyen Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar Forumu’nun bileşenidir.

Işıl, mesleki bilgisini toplum yararına kullanmaya çalışan, pandemi ile mücadelede tasarım ve organizasyon bilgisini gönüllü olarak ortaya koymuş, Acil Korona Mekânları Ağı’nın çalışmalarında ilk gününden itibaren yer almış bir meslektaşımızdır.

Işıl, “toplumsal eşitlik zemininde, temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya için dayanışma temelinde birlikte yaşamı örgütlemek” ilkeleriyle yola çıkan teknik elemanlar kooperatifi çalışmalarının bir parçasıdır.

Işıl, üzerine asılmaya çalışılan yaftalardan öte, çalışkan, özverili, geleceğe umutla bakan ve bu umutlu geleceği yaratabilmek için emek veren genç bir meslektaşımızdır.

Tüm demokrat kamuoyunu meslektaşımızı yalnız bırakmamaya çağırırken yineliyoruz,
Işılgül Çakmak derhal serbest bırakılsın!

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi

26.12.2020