38. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması yaklaşırken / Röportaj

1993 yılından itibaren, Türkiye’nin farklı illerinde mimarlık öğrencilerini bir araya getirmeyi hedefleyen Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması bu dönem İstanbul’da gerçekleşiyor. 21-26 Ocak 2020 tarihleri arasında MEF Üniversitesinde düzenlenecek buluşma için geri sayım başladı!

Bugüne kadar her buluşma, belirlenen üst başlık kapsamında çeşitli atölyelere konu olurken, farklı disiplinlerden yürütücüler ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerin ortak üretimler yapabilmesine vesile oldu.

Türkiye’deki mimarlık ortamı için oldukça önemli gördüğümüz, öğrencilik dönemini aşan bir biçimde birlikte tartışabilme ve üretebilme kültürü bırakan bu etkinliğin, 38. dönem ev sahiplerinden Bahar Adlı, Berfin Az ve Helin Baskın ile konuştuk.

MDTH: Merhaba arkadaşlar, öncelikle tebrik ediyoruz. 38 Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmasını bu dönem okulunuza taşıdınız. Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Bahar: Merhaba, ben Bahar. MEF Üniversitesi 3. sınıf mimarlık bölümü öğrencisiyim. UMÖB hakkında uzun süredir bilgi sahibiyim. Bir önceki UMÖB etkinliğinde katılımcı olarak yer almıştım. Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerle bir arada olmak, birlikte bir şeyler üretmek ve ortak konular üzerinden tartışmanın, mesleğe başlamadan her öğrencinin edinmesi gereken bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

Berfin: Merhabalar, ben de Berfin. MEF Üniversitesi 3.sınıf iç mimarlık bölümü öğrencisiyim. Daha önce hiçbir UMÖB etkinliğinde yer almadım ama etkinliklerden haberdardım. Bu sene biz ev sahipliği yapacağız, heyecanla bekliyoruz.

Helin: Merhaba, ben Helin. MEF Üniversitesi 3.sınıf iç mimarlık öğrencisiyim. Ben de Berfin gibi daha önce UMÖB etkinliklerinde yer almadım, ilk tecrübem olacak. Hazırlıklar devam ediyor, mimarlığa ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

MDTH: Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşmasından nasıl haberdar oldunuz?

Bahar: Arkitera ve sosyal medya kanalları aracılığıyla da mimarlığa başladığımız ilk zamanlarda böyle bir etkinlikten haberdardık. Ben 37. buluşmaya dahil olup bir sonraki UMÖB için aday oldum. Böylelikle bu dönem MEF Üniversitesi öğrencileri olarak ev sahipliği yapma şansını yakalamış olduk.

MDTH: Henüz bilgisi olmayan arkadaşlarınız için UMÖB’dan, bu güne kadar işlediği başlıklar ve düzenlediği etkinliklerden kısaca bahseder misiniz?

Bahar: UMÖB 1993’ten bu yana farklı şehir ve ekiplerin ev sahipliği yaptığı tamamen gönüllülük esaslı ulusal bir öğrenci buluşması. Genellikle yapıldığı şehir ve atmosferi ele alan çok çeşitli temalarla öğrencileri 6-7 günlük sürelerle bir araya getiren, mesleki deneyimi olan kişilerle tanışma olanağı sunan çok yönlü bir etkinlik.

MDTH: Çağrınızdan ve afişinizden gördüğümüz kadarıyla, 38. UMÖB buluşmanın üst başlığı “Normal Mimarlık”. Normal Mimarlık üst başlığı ile gündeminizde neler var? Bu başlığı seçme nedenlerinizden de bahseder misiniz?

Berfin: Aslında ilk amacımız İstanbul’u ele alıp İstanbul’un bize sunduğu her şey üzerinden tartışmak ve bir şeyler üretmekti. Bunu biraz daha özele indirgeyip bugünün olağan, normal diye adlandırdığımız durumlarını irdelemek belki de çözüm üretmek olabileceğine karar verdik. Bu sebeple temamızı “Normal Mimarlık” olarak belirleyip başvuracak adayları da kısıtlamamak adına belirleyecekleri konuların ucunu açık bıraktık.

MDTH: Atölye yürütücülerine yaptığınız açık çağrı devam ediyor. Buluşmaya katkı sunmak isteyip, bir atölye yürütebilecek kişiler, platformlar size ne zamana kadar ve nasıl ulaşabilir?

Bahar: Atölye yürütücülerinden beklediğimiz bize atölyenin içeriği, hedeflediği çıktısı, programı, bizden mekan seçimi ya da materyal temini noktasında beklentileri, kontenjan sayısı, katılımcılarda bilinmesi şart konular var ise aktarmaları. Atölye yürütücüleri bu kapsamda başvuruları 22 Aralık 2019 tarihine kadar umobistanbul@gmail.com adresinden bize ulaştırabilir. Süreyi ilk duyurduğumuz tarihten 2 gün uzattık, bu tarihe kadar ulaşanlar değerlendirmeye alınacak. Sonraki 3 gün içerisinde de yürütücü olarak katkı sunmak isteyenlere olumlu, olumsuz yanıt vereceğiz.

MDTH: Etkinlik programını ve takvimini ne zaman duyuracak ve kayıtları nasıl toplayacaksınız?

Helin: Gelecek atölye yürütücü başvuruları değerlendirildikten sonra online katılımcı başvuru formu açacağız. Formlar 8-10 gün ulaşılabilir olacak, onlar da tamamlandıktan en geç 1 hafta sonra etkinlik takvimi sosyal medya adreslerimiz üzerinden duyuracağız.

MDTH: Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Bahar: Açılımı “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması” olan etkinlik aslında sadece mimar ve mimarlık öğrencilerine açık bir etkinlik değil. Mimarlıkla ilişkili bölümlerde eğitim gören, mimarlığa ilgisi olan herkesi ağırlayacak bir buluşma. Organizasyon ekibi olarak amacımız mimarlığın kent, insan ve mekan bağlamında yaşamla birebir ilişkisi üzerinden yaratıcı çözümlerle deneyim edinilmesi. Bu açıdan tüm öğrenci arkadaşlarımızı bekliyoruz.

MDTH: Verimli ve keyifli bir buluşma geçirmenizi diliyoruz arkadaşlar, kolay gelsin.