Forum: Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek

Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketinin düzenlediği Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek başlıklı forum 27 Ekim 2019 Pazar günü Aura – İstanbul’da gerçekleşti.

İki oturum şeklinde kurgulanan etkinliğin ilk oturumunda, mimarlığı içine alacak şekilde kriz, güncel deneyimler ve veriler üzerinden tartışmaya açıldı. İktisadi gelişmeler, inşaat sektörü, akademi, çalışma koşulları, ücretsiz stajyerlik, meslek etiği gibi meslek alanını kesen tartışmalar ve tüm insanlığı etkileyecek şekilde kent hakkı, halk sağlığı ve ekolojik kriz başlıklarına yer verildi.

İkinci oturum “Neden ve Nasıl Bir araya Geliyoruz” başlığını konu alırken, programın bu yarısı deneyim paylaşımlarına ayrıldı. Tarihsel süreci ile birlikte meslek odasının da ele alındığı oturumda, imkanlar – zorlanma alanları tartışıldı.

Bu oturumda ayrıca, etkinliğe Chicago’dan katılan Architecture Lobby temsilcisinin mesajı izlendi; ulus aşırı dayanışmanın imkanları ve deneyim paylaşımı gündemiyle canlı görüşme yapıldı.

Etkinlikte, Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar Forumunun iş ilanları üzerinden hazırladığı “Sektörün Kirli Çamaşırları” posteri, katılımcıların yapacağı ilavelere olanak tanıyacak şekilde sergilendi.

İstanbul, Ankara, Kıbrıs ve Chicago’nun bir araya geldiği zihin açıcı bir forumu geride bıraktığımıza inanıyoruz. Bu heyecan verici birlikteliği olanaklı kılan tüm katılımcılara ve samimi ev sahipliği için Yılmaz Değer ve Aura – İstanbul çalışanlarına teşekkürler.

*Sunumların kayıtları:

I. oturum için tıklayın.

II. oturum için tıklayın.