“Anlatılan senin hikayendir”

Bu toprakların gördüğü en çok sesli, en geniş katılımlı halk hareketini, Gezi Direnişini 6. yılı vesilesi ile anarken, meslektaşımız ve çalışmamızın gönüllüsü Mimar Sena Şat’ın direnişin öne çıkan yönlerini ele aldığı “Ayaklanmanın Gezi Hali” çizgi romanını tanıtıyoruz.

2015 yılında basılan, ilk baskısı şimdilerde tükenmek üzere olan çizgi romanın nice baskılar yaparak okuyucularla buluşmasını diliyoruz.

Çizgi Romanın hikayesini meslektaşımız Sena Şat’ın kendi ifadeleriyle paylaşalım:

“Her ayaklanma kendi sanatını yaratır. Ayaklanan kitleler kimi zaman bunu alışılmışın dışında sloganlarla, kimi zaman değiştirdiği -ya da ürettiği- marşlarla, kimi zaman da yaratıcı duvar yazılarıyla yapar. Sokaktaki kitlelerin ürettiği hızda olmasa da, bazen de ayaklanma üzerine sonradan söylenen, yazılan, çizilenler olur.
Gezi’ye dair şimdiden yazılı-sözlü-görsel sayısız eser verildi. Ancak bunların büyük bir kısmı Gezi’nin en önemli yönünü es geçerek hazırlandı: Sıradan bir direniş olarak gördükleri Gezi, milyonlarca insanın ilk defa “Hükümet İstifa” sloganlarıyla tüm kentleri inlettiği, yaşadığımız en büyük ayaklanmaydı.
Bir başlangıcın anlatıldığı bu çizgi roman, böylesine tarihi günleri unutturmamak, sokakta birlikte olduğumuz milyonlarca insanla neler yapabileceğimizi bir kez daha hatırlatmak amacıyla hazırlandı.
Bu çizgi romanın içinde yer alan hikayeler gerçek olmakla birlikte yalnızca karakterler hayal ürünüdür.”

Çizgi romandan kareler
Çizgi romandan kareler
Çizgi romandan kareler

Gezi 6 yaşında!

Dün olduğu gibi bugün de taleplerimizin ve en meşru demokratik hakkımızın arkasındayız.
Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!